Uudised

Eesti IKT klaster viib ettevõtjatega Eesti digiedulood Aafrikasse

Eesti IKT klaster koos oma partner-ettevõtetega asub edendama Aafrika riikide e-valitsemise alast võimekust, mil on potentsiaali panustada oluliselt ka riikide arengusse. 26.-27. oktoobril 2018 toimub Tallinnas klastri ettevõtete hackathon, mille käigus töötatakse välja e-riigi toimimist demonstreeriv lahendus Aafrika Liidu riikide jaoks.


Eesti IKT klastri juhi Doris Põllu sõnul on tegu mõnevõrra erilise projektiga, kuivõrd ettevõtted koos klastriga loovad just konkreetsete riikide olulisemate valdkondade tarvis toimiva demo. „See tähendab, et anname osalevatele Aafrika Liidu riikide ametnikele mitte ainult ülevaate meie e-eduloost, vaid reaalse kogemuse e-riigi lahendustega ja arusaama, kuidas võiks digilahendused aidata kaasa konkreetsete riikide arengule,” lisas Põld. 
 
Projekti käigus luuakse demolahendused, koolitusmaterjalid ja viiakse läbi koolitused, mille eesmärk on tutvustada infotehnoloogilisi lahendusi valitsemise efektiivsuse tõstmiseks, küberturvalisuse suurendamiseks ja erinevate e-teenuste rakendamiseks. 
 
Antud projekti väärtus on Doris Põllu sõnul nii lähenemises kui ka koostöös. „On märkimisväärne, et kaheksa ettevõtet panevad seljad kokku, et luua oma toodete põhjal ühtne demokeskkond, mis võimaldab terviklikult tutvustada Aafrika Liidu liikmesriikidele Eesti e-riigi eduloo komponente just nendele riikidele relevantsel moel,” lisas Põld. „Tegu on esmakordse koostööprojektiga Aafrika Liidu ja Eesti ettevõtete vahelise koostööprojektiga Aafrika riikide e-demokraatia arendamiseks.“   
 
Eesti e-riigi edulugu tundub Doris Põllu sõnul tihtipeale väljastpoolt vaadatuna müstiline. “Meie eesmärk on näidata, et Eesti lahendused on edukalt rakendatavad ka mujal ning me suudame aidata luua ka teistes riikides maailmatasemel digitaalseid ühiskondi.“ 
 
Projekti algatamiseks andis tõuke Eesti ja Aafrika Liidu vahel sõlmitud koostöömemorandum, mis tõi välja liidu huvi Eesti kogemuse vastu IKT valdkonnas. Projekti toetab välisministeerium arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest. Projektis osalevad klastri partnerid Net Group, Nortal, Cybernetica, Reach-U, Goswift, Aktors, SK ID Solutions ning eKool. Koostööpartner on ka TalTech. 
 
Eesti IKT klaster on sektori ettevõtete rahvusvaheliselt tunnustatud koostöövõrgustik ja tugi äri arendamiseks. Klastri eesmärk on aidata riikidel ja organisatsioonidel jõuda maailmatasemel digitaalsete ühiskondadeni, keskendudes kolmele fookusvaldkonnale: e-riigi lahenduste eksport, intelligentsed transpordi süsteemid (ITS) ja tööstuse digitaliseerimine. Viimase kahe aasta jooksul on IKT klaster toetanud ettevõtete tegevusi 37 turul.  

Näiteid e-riigi lahendustest leiab e-Estoniax.com veebist

Doris Põld, Eesti IKT klastri juht 
Doris.pold@itl.ee