Uudised

Avati uus e-Eesti esitluskeskus

President Kersti Kaljulaid avas 19. veebruaril 2019 Ülemiste linnakus uue e-Eesti esitluskeskuse, mis tutvustab era- ja avaliku sektori esindajaist väliskülalistele meie ainulaadset digiühiskonda ja e-lahendusi.


 
Foto: Jelena Rudi 

President kinnitas keskuse avamisel, et tänane e-Eesti teeb meie riigi ausaks, läbipaistvaks ja kiirelt toimivaks. "Meie eeskuju järgitakse juba ka Euroopas ja eelkõige Põhjamaades. Kui Põhjala riigid aitasid meid majanduslikult järele 90ndatel, siis nüüd saame meie neile tagasi anda ja võtta nad endaga 21. sajandisse kaasa koos selle suurema paindlikkusega, mida on e-riigina mõtlemiseks ja toimimiseks vaja," sõnas Kaljulaid. 

Öpiku majas asuva esitluskeskuse juhi Liina Maria Lepiku sõnul on huvi Eesti e-lahenduste vastu läbi aastate aina kasvanud. Eelmisel aastal võttis e-Eesti esitluskeskus vastu üle 800 delegatsiooni ja ligi 9000 külalist, mis on 20% enam kui aasta varem. "Meie e-lugu on eriline ja paelub rahvusvahelist auditooriumi ning mitmed e-võimalused, mis meie jaoks igapäevased, on veel suurele osale maailmast utoopia," selgitas ta. 

Lepik lisas, et paljud riigid on jõudmas arusaamisele digitaalse ühiskonna juurutamise vajalikkusest ja võimalikkusest omal maal. "Üha rohkem tuntakse huvi selle vastu, kuidas üht või teist e-lahendust oma riigis kasutusele võtta ja seetõttu pöördutakse nõu saamiseks Eesti poole. Meie esitluskeskuse üks eesmärkidest on viia välisriikide huvilised kokku Eesti ettevõtetega, kes e-lahendusi pakuvad ning seeläbi kasvatada Eesti e-teenuste eksporti," selgitas ta.

IKT-ga tegelevaid ettevõtteid ja organisatsioone ühendav Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu IKT-klastri juht Doris Põld peab esitluskeskuse rolli oluliseks e-Eesti kuvandi kujundamisel ja hoidmisel. "Keskus on meie väliskülalistele esmane värav, mis aitab paremini mõista meie digitaalseid teenuseid ja ettevõtete võimekust. Ettevõtetele on esitluskeskus oluline rahvusvaheliste kontaktide saamiseks ning edasiste partnerlussuhete loomiseks," sõnas ta.

Uutes ruumides oma kümnendat tegutsemisaastat tähistavas esitluskeskuses kaasajastati kogu Eesti e-riigi tutvustamise kontseptsioon. Keskendutakse rohkem innovaatilistele digitaalsetele erilahendustele ja vähem füüsilisele väljapanekule. Ekspositsioon viib külastaja e-rännakule, mida täiendavad interaktiivsed mängud, kus saab ehitada oma e-riiki ja seigelda bürokraatia labürindis. 

Digitaalses ekspositsioonis tutvustatakse Eesti riigi poolt pakutavaid e-teenuseid, mis ei ole enamikes riikides veel kasutusel, sh digitaalne identiteet, X-tee, e-valimised, e-maksuamet, e-residentsus jpt.

Esindatud on Eesti tehnoloogia- ja tarkvaraettevõtete lahendused, sealhulgas näiteks Nortal, Stigo, Cybernetica, Guardtime, Helmes, Veriff, Icefire, Proekspert ja Datel.

Kümne tegutsemisaasta vältel on e-Eesti Esitluskeskus võõrustanud üle 52 000 inimese ja ligi 4000 delegatsiooni. Nende hulgas on riigijuhid, avaliku sektori otsustajad, akadeemikud, ajakirjanikud, ettevõtjad ja investorid enam kui 130 riigist. 

Aastate jooksul on esitluskeskust külastanud näiteks Hollandi kuningas Willem-Alexander, Austria president Alexander Van der Bellen, Austraalia välisminister Julie Bishop, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Uus-Meremaa siseminister Peter Dunne, Jaapani majandusminister Akira Amari ning suurettevõtted nagu Deutsche Post, Google, General Electric, Novartis, Fujitsu.

Fakte e-Eesti Esitluskeskusest:
Asutatud aastal 2009 ICT (IKT) Demokeskusena
2014 koliti Ülemiste linnakusse (Lõõtsa 2A)
Esindatud 47 ettevõtet (pidevalt täienemas)
2018. aastal ligi 9000 külastajat ja üle 800 delegatsiooni
Kogu tegutsemisaja vältel 52 000 külastajat 4000 delegatsioonist 130 riigist
10 töötajat
Uue keskuse suurus 500 ruutmeetrit  

EAS