Uudised

Eesti start-upid said kokku ITL pilveteenuste toimkonnaga

13. veebruaril toimus Tehnopolis ITL pilveteenuste toimkonna kohtumine Eestis tegutsevate IKT valdkonna start-up ettevõtetega. Kohal olid mitmed pilveteenuse ja serverimajutuse teenuse osutajad.

Tallinna Teaduspargi Tehnopol Startup Inkubaatori ruumides toimunud kohtumisel anti ülevaade pilveteenuste toimkonna tegevusest ja tulevikuplaanidest. Räägiti nii kohalikule kui rahvusvahelisele turule suunatud iduettevõtete vajadustest ja mõtetest pilveteenuste kasutamisel. Riho Kurg Zonest tutvustas ITL pilveteenuste toimkonna tegevusi, Rudolf Osman Zazlerist juhatas paneeldiskussiooni, kus osalesid Cloutexi tegevjuht Peeter Mark, Fleep.io tegevjuht Henn Ruukel ning Cloud.ee tegevjuht Rein Remmel. Osalejaid oli ligi 50.

Levira juhatuse esimehe ja ITL-i pilviteenuste toimkonna juht Mart Einpalu sõnul oli kokkusaamine sisukas: „Paneeldiskussioon laienes saali ja mõnel teemal läks tuliseks arvamustevahetuseks “eri parteide” esindajate vahel – kellele meeldis IaaS, kellele PaaS. Murtud sai müüt, et idufirmadel napib raha korraliku infrastruktuuri rentimiseks – idufirmad on selgete ootuste ja nõudmistega partnerid, kel on valmisolek nende täitmise eest ka maksta.”

Põhiteemad olid, kas kodumaistel pilveteenuse pakkujatel on idufirmadele sobiv teenus võrreldes rahvusvaheliste teenusepakkujatega. Selgus, et enamasti see nii ka on - osade idufirmade jaoks olid kohalik tugi, andmete oma riigis püsimine ning latentsus väga olulised. Samas oli ka selliseid, kelle suhe teenusepakkujaga piirnes krediitkaardimaksega. Rahvusvahelise turu ambitsioone omavate idufirmade jaoks tundus olevat oluline, et nende masinad asuks kusagil sihtturu lähedal.

Üldine probleem paistis siiski olevat kohalike teenusepakkujate vähene tuntus ja nähtavus idufirmade seas – valdavalt osati nimetada erinevaid rahvusvahelisi tegijaid A-st Z-ni, aga kohalikke mitte eriti. Natuke oli ka eelarvamusi, et kohalikke tegijate virtuaalmasinad ei saa ju nii head olla kui globaalsete tegijate omad. Start-upide esindajad innustasid kohalikke teenusepakkujaid rahvusvahelistuma ja leidma oma nišš, kus kiht-kihilt teenuseid juurde arendada

Järgmine kohtumine on plaanitud 11. märtsiks ning seekordseks teemaks on „Government Cloud“. Eestis on riigi pilvest on räägitud palju, aga nähtavaid tulemusi on veel vähe. Lähemalt tutvustatakse Ühendkuningriigi (UK) G-Cloud algatust ning arutletakse, kas see võiks ka Eesti jaoks eeskujuks olla. Osalejatel on võimalus kuulata G-Cloud projekti algatajaid Chris Chanti ja Michael Batemani.