Uudised

Selgusid noorte kõige nutikamad tulevikuideed

11. mail anti emadepäevakontserdi raames Tallinna Raekoja platsil üle auhinnad noorte ideedekonkursi “NutiVõistlus 2014” parimate tööde autoritele. Võistluse ülesandeks oli mõelda, kuidas infotehnoloogia meie elu tulevikus paremaks ja lihtsamaks saaks muuta.

“Noorte mõttelend oli piiritu ning ülimalt positiivne oli näha tööde siirust – näiteks idee teha pimedatele prillid, mis neil näha aitaksid. Ideid olid mõjutanud ka rahvusvahelised tehnoloogiatrendid – paljudes töödes oli kasutatud näiteks puutetundlikke ekraane ja häältuvastust,” selgitas ideede lennukust Vaata Maailma SA juhataja Kristi Kivilo.

Noored kasutasid oma töödes tehnoloogia võimalusi väga julgelt. Näiteks pälvis IT ÖÖ raames valminud töö eriauhinna võistkond Kinect Kehka, kelle ideeks oli diskreetne tervislikku seisundit hindav käepael, mille kaudu virtuaalne õpetaja sai anda õpilastele ka personaalset tagasisidet.

Ulmelisemate ideede hulka kuulus ka näiteks beebihääle tõlkija, mis sai ema elu paremaks ja lihtsamaks tegemise eriauhinna, mille panid välja Elion ja EMT. Microsofti eriauhinna pälvis tehniliselt hästi läbimõeldud nutisulepea. Lisaks ideede hindamisele valiti tööde seast välja ka kõige realistlikum idee, mis prototüübina ellu viiakse. Võitjaks ostus sõrmus-võti, mida saab kasutada rattaluku juures.

Microsofti Baltikumi juhti Rain Laanet üllatas tänavusele võistlusele laekunud tööde kõrge tase. „Kui me räägime tehnoloogiast, mis muudab meie elu lihtsamaks ja paremaks, ja soovist midagi uut ja põnevat välja mõelda, siis noorte loovusel, kirel ja ettevõtlikkusel ei ole piire. Just seesugustelt võistlustelt kogemusi saanud noored võivad tulevikus panna aluseid uutele murrangulistele tehnoloogiatele,“ märkis Laane.

Suur osa töödest valmis terve öö väldanud “IT ÖÖ” raames. “IT ÖÖ” on üks osa Euroopa Komisjoni üle-euroopalisest kampaaniast „E-oskused tööelus 2014“. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) ja Eesti Avatud Noortekeskuse Ühenduse (ANK) koostöös korraldatud ettevõtmine toimus samaaegselt 19 noortekeskuses üle Eesti selle aasta märtsis.

Tööd esitati konkursile videotena. Võistluse korraldas Vaata Maailma SA koos suursponsor Microsoftiga. Teised toetajad: Elion ja EMT ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL).

Kõikide võidutöödega saab tutvuda kodulehel www.nutilabor.ee/nutivoistlus2014