Uudised

President Ilves andis Dan Bogdanovile üle noore IT-teadlase eripreemia

President Ilves andis noore IT-teadlase eripreemia andmetöötlussüsteemi Sharemind loojale, arendajale ja rakendajale Dan Bogdanov.

Cyberneticas loodud Sharemind on uudne konfidentsiaalsete andmete töötlemise süsteem, mis kaitseb andmeid ühissalastuse kasutamise läbi. Ühissalastusega on võimalik andmeid koostööpartneritega jagada ilma nende üle kontrolli kaotamata.

Dan Bogdanovi sõnul võimaldab Sharemindi tehnoloogia paremini langetada teadlikke otsuseid kriitilistes valdkondades, sealjuures riigijuhtimises.

“Minu unistus on, et riigi või firma juht saaks hommikul küsida küsimuse oma valitsemisala kohta ning õhtuks oleks tal andmete analüüsile tuginev vastus käes. Täna ei lase usaldus või andmekaitse seda alati teha, aga aastatepikkusest teadustööst välja kasvanud Sharemindiga võib see saada reaalsuseks,“ sõnas Bogdanov.

Sharemindi tehnoloogia ei oma geograafilisi piiranguid ning täna vaatab Sharemindi meeskond julgelt rahvusvaheliste turgude poole. “Minu eesmärk on kindlasti viia Sharemind välismaale. Täna oleme Eestis teinud maailma mõistes enneolematuid pilootrakendusi koostöös Maksu- ja Tolliametiga. Sellele koostööle viidates võetakse meid välismaal palju tõsisemalt,” lisas Bogdanov.

Noore IT-teadlase eripreemia on mõeldud kuni 35-aastasele teadlasele, kes on omandanud doktorikraadi või kes on taotluse esitamise hetkel doktoriõppesse vastu võetud (nii Eesti kui välismaa ülikoolis) ning kelle teadustöö on tihedalt seotud infotehnoloogia ja selle valdkonna arendusega. Preemiat võib kasutada teadustöö edasiarendamiseks või praktikas rakendamiseks.

Allikas: www.cyber.ee
Foto: Raigo Pajula (presidendi kantselei)