Uudised

President Ilves: tööstuse digitaliseerimise võti on haridus

Industry 4.0 konverentsil sõnas president Toomas Hendrik Ilves, et digitaliseerimise võtmeks on haridus ja koolitus. Tulevikus hakkamasaamiseks on tema sõnul vaja õppida matemaatikat ja inseneriteadusi.

„Iga tööstusrevolutsioon tähendab töötajate ümberpaigutamist, alates juba esimesest tööstusrevolutsioonist, kui käsitöölised pidid hakkama teisiti töötama,“ lausus Ilves. „Me peame tegema ühiskonnas selgitustööd, et tulevikus hakkamasaamiseks on vaja õppida matemaatikat ja inseneriteadusi. Sealt edasi, me peame mõistma, et digitaliseerimine ei tähenda ainult kõige samamoodi tegemist nagu varem, ainult nüüd digitaalselt. Peame tööprotsessid uuesti mõtestma ja looma uue baasarhitektuuri,“ rääkis Ilves.

Ilvese sõnul on Eesti e-lahendused on heaks näiteks, kuidas vanad seadused üle parda visata ja süsteemid uuesti rajada. „Oleme olnud eelispositsioonis uuenduste elluviimisel, sest meil on olnud vähe inimesi, kes oleks arengut takistanud öeldes: “Aga me oleme seda alati nii teinud!”. Ettevõtete poolelt on Skype ja Transferwise näited, kuidas protsessid on uuesti mõtestatud ja digitaliseeritud,“ selgitas Ilves.

Industry 4.0 kombineerib kaht olulist majandussektorit moel, mida varem pole tehtud: ühelt poolt antakse IT ja tööstusettevõtetele võimalus vaadata teemat kui tervikut, luua võimalikke koostöösidemeid kahe sektori vahel, teisest küljest tuuakse juurde koostööperspektiiv Saksamaaga.

Saksamaa Liitvabariigi suursaadiku Christian Matthias Schlaga sõnul on Saksamaal on Industry 4.0 temaatika olnud pildil juba aastast 2013. „Kuna tööstuse ja IT-sektori kombineerimine on muutunud Saksamaa tööstuse jaoks järjest olulisemaks teemaks, loob see hea pinnase Saksa-Eesti koostööle: Eesti on väike riik, kus IT-sektor on äärmiselt hästi arenenud, teisalt on Saksamaa suur tööstusriik,“ selgitas Schlaga.

Konverents on korraldatud Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu, Saksa Suursaatkonna, Eesti Elektroonikatööstuse Liidu ja EAS-i koostöös. Korraldamist toetab Tallinna Ettevõtlusamet.